тел./факс: (04563)5-26-41, (04563)5-84-21
Кризовий центр БУВР Росі: (096)375-25-39
Київська область, м.Біла Церква, вул.Глиняна 51 В
Розпорядок дня БУВР Росі:
 • Понеділок – П’ятниця
  з 08:00 до 17:00 год.
 • Обідня перерва
  з 12:00 до 13:00 год.


Розпорядок дня Кризового центру БУВР Росі:
 • Без вихідних
  з 08:00 до 20:00 год.
 • Обідня перерва
  з 12:00 до 13:00 год.


Щорічна акція "До чистих джерел"-2014

Cемінар по відродженню та збереженню водних джерел та охороні 
водних ресурсів в Київській області в межах щорічної акції 
“До чистих джерел” у Володарському та Тетіївському районах 

З 1998 року в Київській області проходить щорічна акція «До чистих джерел», яка започаткована на виконання доручення Президента України №439/25199-01 від 27.10.1997року та відповідного розпорядження Київської облдержадміністрації №345 від 30.01.1998р.

Мета акції – розширення в суспільстві практичної природоохоронної діяльності спрямованої на охорону і поліпшення стану джерел, річок та водойм України, раціональне використання водних ресурсів, підвищення екологічної і правової обізнаності громадян щодо охорони і оздоровлення водних об’єктів шляхом залучення широких верств населення, підприємств, установ, організацій, суб’єктів підприємницької діяльності, освітян, учнівської та студентської молоді до природоохоронної роботи.

Кожний проведений семінар-нарада – це звіт про виконану роботу, обмін досвідом, пропаганда збереження водних ресурсів. Проведена робота висвітлюється в засобах масової інформації, на радіомовленні та телебаченні та веб-сайті управління.   

Басейновим управлінням водних ресурсів річки Рось щорічно за участю районних державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування  на території Київської області проводяться семінари “До чистих джерел” по відродженню та збереженню водних джерел, їх облаштуванню та паспортизації. Назва семінару пов’язана з основною метою – відродженням водних джерел, що живлять наші ріки.  До підготовки та проведення семінарів залучаються організації та установи, які здійснюють  природоохоронну діяльність, освітяни, місцеві органи влади, органи місцевого самоврядування, органи лісового господарства та екології, громадські організації, підприємці та фізичні особи.

В 1998-2014 роках  були виконані роботи по  виявленню, розкриттю і облаштуванню водних джерел, побудови  малих архітектурних форм, створенню умов для відпочинку людей та  використання чистої джерельної води.

На сьогоднішній день в басейні річки Рось виявлено 395 джерел, з них облаштовано 284, паспортизовано 98. На території Вінницької області виявлено 13 джерел, облаштовано 9. На території Київської області виявлено 295 джерел, облаштовано 206. В Житомирській області в межах басейну р.Рось виявлено 22 джерела, з яких облаштовано 16. На Черкащині в басейні Росі виявлено 65 джерел, з них 42 облаштовано. Але, на жаль, цього дуже мало, так як в басейні р.Рось налічується 1136 малих річок і для кожної з них потрібне не одне, а хоча б декілька джерел. Тому необхідна співучасть органів місцевого самоврядування, екології, громадських організацій та інших небайдужих людей у відродженні джерел малих річок.  

 Цьогорічний семінар по відродженню та збереженню водних джерел та охороні водних ресурсів в Київській області в межах щорічної акції “До чистих джерел” БУВР Росі організувало 25 червня 2014 року у Володарському та Тетіївському районах Київської області. 

У семінарі прийняли участь представники райдержадміністрації, районних рад, міської ради, сільських рад, наукових установ, Басейнової Ради р.Рось, Київської обласної торгово-промислової палати, підприємці, ЗМІ.

За сприянням  органів місцевого самоврядування, а саме сільського голови с.Гор.Пустоварівка Гончарука Олександра Анатолійовича, сільського голови с.Косівка Козачук Віталія Васильовича, сільського голови с.Теліжинці Дорошука Ігора Васильовича, міського голови м.Тетіїв Майструка Руслана Володимировича облаштовані джерела у Володарському і Тетіївському районах в адміністративних межах сільських рад:

- Гор-Пустоварівської – джерело «Гранітове»,

- Косівської  – джерело «Капличка»,

- Теліжинецької сільської ради - джерело «Клак»,

- Тетіївської міської ради - джерело по вул. Набережна.

Активну участь у відродженні та збереженні водних джерел та підготовці до семінару взяли генеральний директор корпорації с/г підприємств у Володарському районі Каплун Микола Степанович, начальник мисливського господарства «Росівське» Ганецький Євгеній Степанович, скульптор с.Косівка Зоренко Іван Якович.

 Розпочали цьогорічну акцію з джерела «Гранітове», що знаходиться біля заплави р.Рось в межах Гор.Пустоварівської сільської ради Володарського району. Виклинює джерело з-під гори з покладів граніту, звідки ймовірно пішла назва джерела. За переказами найстаріших мешканців села, джерело відоме з  1850 року, з нього брали воду для панського маєтку поміщика І.Підгорського. Мешканці сіл Мала Сквирка Сквирського району, Фесюри Білоцерківського району, Гор.Пустоварівка Володарського району вважають воду джерела «Гранітове» цілющою, користуються нею не тільки для пиття, а й для лікування органів травлення.

 

Вода в джерелі приємна на смак, холодна, прозора. Дебіт джерела надзвичайно сильний. За сприяння голови Гор.Пустоварівської сільської ради було облаштовано криничку над джерелом. Підхід до нього викладено дощатим настилом, огороджено декоративним парканом та встановлено хрест. Настоятель місцевого Святотроїцького храму о.Сергій освятив джерело словами святої молитви: “Всемогутній, вічний Боже… Ти в своїй доброті створив воду, щоб вона давала життя сухій землі, а наші тіла очищувала і зміцнювала... Щоб вода ця стала даром освячення, ізбавленням від гріхів, на зцілення душі і тіла, і на всяку особливу користь… Щоб була вона на очищення душ і тілес усім, що з вірою черпають і причащаються нею".

У селі Ратуш Володарського району учасникам семінару представлена прибережна захисна смуга та став, який розташований на р.Торц, притоці р.Рось, і знаходиться в оренді  СФГ АФ «Вікторія».

Орендар ставу підтримує став та гідротехнічну споруду у відмінному екологічному та технічному стані.  Прибережна захисна смуга відведена постійно здійснюється  догляд за нею, в міру необхідності проводиться комплекс доглядових робіт.

      

Далі учасники семінару відвідали джерело «Капличка», яке заходиться на території с.Косівка Володарського району в мальовничому куточку гаю, що милує око і заспокоює душу веселим дзюркотінням та приємною на смак водою.

      

Дебіт джерела сильний, вода прозора, холодна. Вода в ньому вважається цілющою, люди долають подекуди сотні кілометрів, надіючись на зцілення.

Забило джерело в кінці ХІХ – на початку ХХ століття і має дуже цікаву історію. Земельною ділянкою, на якій розташоване джерело володіла родина, яка закидала джерело землею та глиною. А на Вінничині в селянській родині сліпій дівчинці приснився сон, що саме це засипане джерело зцілить її, що вона прозріє.

      

Селянин з дочкою їхав селами розповідаючи сон та розпитуючи про наявні джерела. Та ні з одного джерела вода не допомогла його дитині. В селі Косівка місцева малеча розповіла про засипане джерело та бігла пору воза показуючи дорогу до нього. Батько руками розрив насипану землю та глину і забило джерело. Дівчинка вмилася водою і перші слова її були: «Я бачу». З того часу до джерела не заростає стежина.

Джерело «Капличка» відоме в Володарському районі і поза його межами. Напуває своєю водою не тільки мешканців с.Косівка, а й людей, що проїжджають повз. Джерело освячене, біля нього зведений  хрест. А в 2013 році за фінансової підтримки генерального директора корпорації С/Г підприємства ФКЛТД «РОПА Агро сервіс, Зеніт у Володарському районі» Каплуна Миколи Степановича було зведено купол над джерелом та розписано стелю миротворчими іконами відомим скульптором у Володарському районі Зоренком Іваном Яковичем.

      

Начальник БУВР Росі Бабій Петро Олександрович висловив подяку за активну участь у відродженні та збереженні водних джерел і підготовці до семінару “До чистих джерел” та вручив грамоти Зоренку Івану Яковичу та інженеру-гідротехніку БУВР Росі Севрук Галині Василівні.

Далі рушили до Тетієва, де завітали до джерела по вул.Набережна. Що може бути святіше за ковток життєдайної прохолоди у спеку? Та особливими, цілющими властивостями славиться вода із джерела по вулиці Набережна. Джерело в 20-ті роки служило для жителів міста Тетіїв як джерело питної води та носило назву «Снігурівське».

     

Також забезпечувало водою виробництво чавунного заводу в місті. Після руйнування заводу джерело було захаращене та закинуте, а наприкінці 20-х років відновлене самими жителями міста.

Джерело радує сильним дебітом, кришталевою водою. Облаштоване джерело бетонною кам’яною кладкою, сходовим маршем з поручнями, та викладена доріжка з бетонних плит.

Саме джерело облаштоване металевою трубою діаметром 10см, вода відводиться залізобетонним лотком у р.Живку праву притоку р.Роська. Над джерелом художньою кладкою вимурована  з каменю   підпірна стінка над якою височіє хрест.

     

Біля джерела зведена дерев’яна  мала архітектурна форма облаштована лавочками для відпочинку. Джерело освячене у 2013 році. Дебіт джерела сильний, вода смачна і холодна. Місцеві жителі використовують воду джерела для питних потреб.

По вул.Шевченка м.Тетіїв учасники семінару відвідали джерело «Мазепинське». Знаходиться джерело в чарівному куточку на початку гаю в заплаві р.Росішка.

     

З під землі вклинює фонтан  напрочуд смачної, прозорої, холодної води. Заступник міського голови Дем’янчук П.В. розповів, що жителі прилеглих вулиць використовують воду для питних потреб. Тому на сесії міської ради прийняте рішення про виділення з місцевого бюджету 60 тис.грн. на облаштування джерела та території біля нього.

Наприкінці семінару учасники відвідали джерело «Клак» в с.Теліжинці Тетіївського району. Село розташоване поблизу річки Роська, правої притоки річки Рось. За переказами  пан  по імені Тель, який володів цими землями, наймав на роботу людей. Їх називали Телеві женці. Звідси назва села — Теліжинці. У селі народився поет Іван Драч, зокрема, 1979р. він написав вірш про джерело «Клак». Про точну дату, коли було збудоване джерело, вже ніхто не зміг серед округи згадати. Бо сталося це більше як сто років тому, наприкінці ХІХ століття. Спочатку там утворилася калюжа, а незабаром почало бити цілюще джерело.

Саме завдяки цьому навколо сформувалася особлива атмосфера, яку, ступивши на цю землю, відразу відчуваєш. Умиротворення, спокій, світла віра, торкаються сердець, душ, розуму кожного, хто приходить до джерела. Дебіт джерела «Клак» сильний, вода прозора, холодна та вважається цілющою.

     

Запрошуємо всіх бажаючих відвідати якісну чисту воду з життєдайних джерел.

 
© 2014. Всі права захищені
Создание сайта: Импреза 
Надіслати лист