тел./факс: (04563)5-26-41, (04563)5-84-21
Кризовий центр БУВР Росі: (096)375-25-39
Київська область, м.Біла Церква, вул.Глиняна 51 В
Розпорядок дня БУВР Росі:
 • Понеділок – П’ятниця
  з 08:00 до 17:00 год.
 • Обідня перерва
  з 12:00 до 13:00 год.


Розпорядок дня Кризового центру БУВР Росі:
 • Без вихідних
  з 08:00 до 20:00 год.
 • Обідня перерва
  з 12:00 до 13:00 год.


Перше та друге засідання Басейнової Ради р.Рось

 На виконання рішення протоколу засідання Міжвідомчої координаційної ради Держводгоспу України з питань поліпшення екологічного стану басейну р.Рось від 19 червня 2009 року, 5 лютого 2010 року в м.Біла Церква відбулася нарада по створенню Басейнової Ради р.Рось. 

Басейнова рада р.Рось створена з метою визначення стратегії та формування Схеми комплексного управління водними ресурсами басейну і Довгострокової цільової басейнової програми комплексного розвитку водних ресурсів, а також узгодження інтересів та координації дій суб'єктів управління та користування водними ресурсами басейну. 

Головна мета Басейнової ради – створення ефективного організаційного механізму виконання заходів Довгострокової цільової басейнової програми з метою поліпшення якості води та екологічного оздоровлення басейну.

Головою Басейнової Ради р.Рось обрано Олександра Григоровича Рябоконя – президента Київської обласної торгово-промислової палати. Він сам народився, виріс і усе життя живе у басейні річки Рось, тому її стан йому не байдужий. Більше того, Олександр Григорович тривалий час працював заступником губернатора столичної області і добре знає водні проблеми інших районів, територією яких протікає Рось і населення яких споживає воду з цієї річки. Тому О.Г.Рябоконь подякував за довіру і запевнив, що робитиме усе можливе, аби зберегти красу перлини нашого краю для прийдешніх поколінь. Заступником голови обрано Петра Олександровича Бабія – начальника Басейнового управління водних ресурсів річки Рось. 

Басейнова Рада р.Рось створена в кількості 36 осіб. До складу Ради ввійшли представники Держводгоспу, державних органів влади, місцевого самоврядування, водогосподарських організацій, Мінприроди, наукових установ, комунальних підприємств, підприємців, громадських організацій.

Новообрані члени Басейнової Ради затвердили Положення про Басейнову Раду р.Рось, Регламент її роботи, Положення про інформаційну взаємодію в межах басейну р.Рось.
10 грудня 2010 року відбулося друге засідання Басейнової Ради р.Рось з порядком денним:

 1. Впровадження басейнового принципу управління водними ресурсами в Україні.
 2. Науково-практичні основи розробки правил експлуатації водосховищ.
 3. Розгляд пропозицій до правил експлуатації водосховищ в басейні р.Рось.
 4. Екологічний стан і проблеми басейну р.Рось та шляхи покращення стану поверхневих вод басейну.
 5. Відзначення Дня Росі.
 6. Обговорення та пропозиції.
 7. Затвердження плану роботи Басейнової Ради р.Рось на 2011 рік 

 

В засіданні Басейнової Ради взяли участь академік, директор Українського науково-дослідного інституту водогосподарсько-екологічних проблем Анатолій Васильович Яцик, заступник начальника Упрводресурсів Держводгоспу Сергій Васильович Васильєв, ректор Державного інституту управління та економіки водних ресурсів Олена Павлівна Закорко.

 Відкрив засідання голова Басейнової Ради р.Рось Олександр Рябоконь. 

У своєму виступі він відмітив, що особливе місце серед природних ресурсів належить воді. Без води неможливе життя. З якістю питної води пов’язані стан здоров’я людей, екологічно безпечне харчування, вирішення проблем соціального характеру. Слід все зробити, щоб наступні покоління могли пишатися красою природи, чистотою води у нашій річці. 

Про впровадження басейнового принципу управління водними ресурсами в Україні розповів учасникам зібрання заступник начальника Упрводресурсів Держводгоспу С.В.Васильєв. Він наголосив, що останнім часом в усьому світі і у нашій державі змінюється ставлення до води. люди починають усвідомлювати, що вода – це не безкоштовний ресурс.

З кожним роком зростає потреба у водних ресурсах, а водні ресурси, навпаки, зменшуються. Тому й було прийнято рішення впровадити в Україні басейновий принцип управління водними ресурсами. І уже створено 9 Басейнових управлінь Західно-Бузьке, Дніпровське, Дністровсько-Прутське, Південно-Бузьке, Сіверсько-Донецьке, Кримське, Деснянське. У їх числі і Басейнове управління водних ресурсів р.Рось. А.В.Яцик зауважив, що річка Рось невелика, але досить складна у плані управління. Адже вона несе свої води територією 4-х областей, 22-х районів. Площа водозбору річки – 12,6 тис.км2. В Рось впадає 1136 малих річок довжиною 4827 км. На річках розташовано 2175 ставків і 67 водосховищ. Басейн р.Рось представляє собою складний водогосподарський комплекс, який потребує особливої уваги до системи управління, яка б оперативно враховувала всі її складові і зміни які відбуваються в них для створення умов екобезпечному збалансованому використанню, охороні та відтворенню водних ресурсів. Все це в повному обсязі має бути відображено в

Правилах експлуатації та режимах роботи водосховищ в басейні річки Рось. Правила експлуатації є основним регламентним документом для управління водогосподарським комплексом басейну р.Рось. Використання Правил експлуатації водоспоживачами та Міжвідомчою комісією по встановленню режимів роботи і управлінню водними ресурсами у басейні р.Рось дасть змогу найповніше враховувати основні галузеві вимоги до водоспоживання та експлуатаційного їх режиму, створення умов для відтворення об’ємів і якості води, завчасного передбачення й запобігання виникненню можливих змін в екологічній ситуації та наслідків взаємовпливу водосховищ і прилеглих територій. Запевнив присутніх, що Правила експлуатації будуть розроблені Українським науково-дослідним інститутом водогосподарсько-екологічних проблем.

 Начальник БУВР Росі Бабій П.О. доповів учасникам засідання про технічний та екологічний стан десяти руслових водосховищ р.Рось. Водосховища побудовані у другій половині минулого століття для регулювання стоку та комплексного використання водних і пов’язаних з ними інших ресурсів. Найпроблематичніше – Володарське водосховище, яке замулене на дві третини своєї глибини, регулююча ємкість відсутня. Водосховище не має балансової принадлежності, служба експлуатації на водосховищі відсутня, доглядові роботи не проводяться. Виникає підтоплення прилеглих територій та житлового сектору. Гідротехнічні споруди Щербаківського водосховища недосконалі в інженерному плані. Водосховище має дуже незначну пропускну спроможність і при проходженні повеней мі паводків виникає загроза затоплення значних площ та садиб жителів. Роботи по реконструкції ГТС не проводились. Багато проблем маємо і з Білоцерківським середнім водосховищем, яке розташоване у найвужчому місці заплави р.Рось і при проходженні повені виникає загроза затоплення житлових забудов. Потребує ремонту дамба на Дибинецькому водосховищі. На Богуславському необхідно капітально ремонтувати донний водовипуск. Багато нарікань надходить від жителів м.Корсунь-Шевченківський на низьку якість води. Питний водозабір міста знаходиться на Корсунь-Шевченківському водосховищі, яке розтащоване найнижче по течії річки. Басейновим управлінням р.Рось вживаються заходи щодо покращення якості води та збільшення водності р.Рось шляхом проведення санітарних попусків з вище розташованих водних об’єктів, проведення еколого-репродуктивних попусків та проведення промивки руслових водосховищ на р.Рось. Найдосконалішим у технічному плані є Білоцерківське верхнє водосховище, на якому розташований питний водозабір і з якого п’ють воду жителі міст Біла Церква, Умань, Узин. 
Про екологічний стан і проблеми басейну річки Рось та шляхи поліпшення екологічного стану поверхневих вод басейну розповіла заступник начальника БУВР р.Рось по водних ресурсах Надія Миколаївна Немідько.

 Занепокоєння екологічним станом річки висловлювали всі учасники зібрання – керівники комунальних підприємств КП «Кагарликводоканал» Черемис В.І, «Богуславтепловодопостачання» Чуприна О.А., екологічних громадських організацій - голова Білоцерківської міської організації Українського товариства охорони природи Гапонова Т.В., голова Корсунь-Шевченківської районної екологічної організації Майдаченко О.С., голова Білоцерківського осередку Всеукраїнської екологічної ліги Михайлюк М.П., заступник начальника Київводгоспу Петренко В.І., начальник Черкаського облводгоспу Пазинич С.Ф., директор ЗЕА «Новосвіт» Яровий А.Г., голова рибальського клубу «Юр’ївська Рось» Богданець І В. Очевидно саме тому усі члени Басейнової ради р.Рось виступають за запровадження ДНЯ Росі , свята, яке б привернуло увагу громадськості, підростаючого покоління, до проблем р.Рось.Учасники засідання затвердили план роботи Басейнової ради р.Рось на 2011 рік, а також прийняли спільне звернення до Верховної Ради про прискорення прийняття змін до Водного кодексу України. В роботі засідання взяли участь журналісти ЗМІ. Велика кількість водосховищ не мають балансоутримувачів. Служба експлуатації на них відсутня, доглядові роботи не проводяться, вони знаходяться в незадовільному технічному і екологічному стані і є техногенно-небезпечними водними об’єктами, при проходженні весняних повеней та дощових паводків створюють загрозу затоплення значних територій, що завдає матеріальних збитків народному господарству, погіршує стан навколишнього природного середовища. Гідротехнічні споруди навіть на великих водних об’єктах (в містах) знаходяться в незадовільному технічному стані, що унеможливлює регулювання рівнів води. З метою захисту населення від виникнення надзвичайних ситуацій, БУВР Росі неодноразово зверталося до відповідних органів з пропозицією закріпити дані водосховища за відповідальними юридичними особами в яких створені спеціальні служби для проведення доглядових робіт та утримання водосховищ. 

 Правила експлуатації водосховищ призначені для удосконалення механізму управління водними ресурсами в басейні річки Рось з метою поліпшення водогосподарської та екологічної ситуації шляхом гармонізації режиму роботи гідровузлів водосховищ, які впливають на режим використання водних ресурсів та регулювання гідрологічного режиму водних об’єктів.  
Петренко В.І. – заступник начальника Київводгоспу   зазначив, що Київводгосп приділяє велику увагу басейну р.Рось. Декілька років тому комісійно було прийнято рішення про ліквідацію Володарського водосховища, та створення невеликого водного об'єкту для відпочинку та інших потреб, яке не виконується. Запропонував для довивчення даного питання з створити робочу групу з залученням селищної ради, райдержадміністрації, фахівців водного господарства. 
 Заступник начальника БУВР Росі по водних ресурсах Немідько Н.М. в своєму виступі на тему «Екологічний стан і проблеми басейну р.Рось та шляхи покращення стану поверхневих вод басейну» зазначила, що основними факторами погіршення екологічного стану басейну р.Рось є висока зарегульованість, велике антропогенне навантаження, неефективна робота очисних споруд, незадовільний стан зливової каналізації міст і селищ, відсутність прибережних захисних смуг та зон санітарної охорони питних водозаборів. БУВР Росі спрямовує свою роботу на покращення екологічного стану р.Рось, на вирішення проблем басейну. Для покращення якості води в р.Рось проводяться еколого-репродуктивні попуски води з водних об’єктів, розташованих на притоках р.Рось, проводяться промивки водосховищ питного водопостачання – Білоцерківського верхнього і Корсунь-Шевченківського. Якість води після промивок покращується, про що свідчать дані лабораторій КП БМР «Білоцерківводоканал» та Черкаського регіонального управління водних ресурсів. В 2010 році для забезпечення питних водозаборів в басейні р.Рось додатково скинуто 32,5 млн.м3. БУВР Росі постійно здійснює взаємодію з органами МНС, органами виконавчої влади і місцевого самоврядування, водогосподарськими організаціями, водокористувачами, орендарями водних об’єктів з питань управління водними ресурсами. 
Начальник КП «Кагарликводоканал» - Черемис В.І. доповів про стан водоочисних споруд свого підприємства, про закінчення будівельно-монтажних робіт та завершувальну стадію пуско-налагоджувальних робіт.

Директор КП «Богуславтепловодопостачання» Чуприна О.А. доповів про стан водоочисних споруд свого підприємства. Підкреслив, що однією з проблем є відсутність біоставків та зазначив необхідність їх побудови. 
Відзначення Дня Росі – голова президії Білоцерківської міської організації Українського товариства охорони природи Гапонова Т.В. – акцентувала увагу на необхідності виховання у населення бережливого ставлення до річок, активізувати роботу щодо залучення громадськості, студентської молоді, школярів. Запропонувала розробити положення про День Росі, розробити заходи по проведенню дня Росі та відмічати День Росі у травні-червні.

Виступаючі зазначили:
Богданець І.В.- голова рибальського клубу «Юр’ївська Рось» подякував БУВР Росі за плідну роботу, запропонував об’єднати День Росі з Днем рибака.
Пазинич С.Ф. – начальник Черкаського облводгоспу запропонував День Росі відмічати у вересні-жовтні. До святкування Дня Росі залучати шкільну і студентську молодь. 
Михайлюк М.П. - голова Білоцерківського осередку Всеукраїнської екологічної ліги зазначив, що свято повинно бути регіональним, потрібно створити оргкомітет, розробити туристичні маршрути по р.Рось, День Росі відмічати у червні.
Петренко В.І. – заступник начальника Київводгоспу - День Росі відмічати у вересні.
Майдаченко О.С. – голова Корсунь-Шевченківської районної екологічної організації Всеукраїнської Екологічної ліги зазначив, що необхідно зобов’язати Богуславську суконну фабрику проводити попередню очистку скидних вод перед скиданням у міську каналізацію. Створити єдиний механізм контролю якості води в р.Рось, День Росі відмічати у червні. 
Яровий А.Г. – директор ЗЕА «Новосвіт» - День Росі відмічати у вересні – жовтні.
Яцик А.В. - академік, директор Українського науково-дослідного інституту водогосподарсько-екологічних проблем вніс пропозиції:

 1. День Росі відзначати в кінці вересня,
 2.  2. На Басейнову Раду виносити ключові питання,
 3.  3. В БУВРі Росі створити громадську екологічну приймальну.

 

На засіданні Басейнової Ради вирішили:

 1. Інформацію заст.начальника Упрводресурсів Держводгоспу Васільєва С.В. - взяти до відома.
 2. Інформацію академіка, директора Українського науково-дослідного інституту водогосподарсько-екологічних проблем Яцика А.В. - взяти до відома.
 3. Пропозиції начальника БУВР Росі Бабій П.О. до правил експлуатації водосховищ в басейні р.Рось - взяти за основу.
 4. Інформацію заступника начальника БУВР Росі по водних ресурсах Немідько Н.М., начальника КП «Кагарликводоканал» Черемиса В.І., директора КП «Богуславтепловодопостачання» Чуприни О.А.: 

 - взяти до відома,

 - в подальшому проводити подібну практику заслуховування керівників водоканалів, 
 - на наступній сесії Басейнової Ради р.Рось розглянути проблеми по будівництву очисних споруд в смт.Погребище Вінницької області,
 - рекомендувати органам санітарного нагляду та органам місцевого самоврядування терміново відвести зони санітарної охорони питних водозаборів в містах Біла Церква, Миронівка, Богуслав, Корсунь-Шевченківський,
 - БУВРу Росі продовжити здійснювати нагляд за якістю води в р.Рось та вживати заходів щодо її покращення.
5. Секретаріату Басейнової ради р.Рось підготувати лист до Верховної Ради України щодо прискорення розгляду та прийняття проекту Закону України «Про внесення змін до Водного кодексу України».
6. Внести зміни до «Положення про Басейнову Раду р.Рось» щодо відкриття рахунку для фінансування діяльності Ради.
7. Секретаріату Басейнової ради р.Рось направити лист до Кабінету Міністрів щодо недоцільності ліквідації екологічної експертизи проектів.
8. Пропозиції до відзначення Дня Росі подавати у письмовій формі Секретаріату Басейнової Ради р.Рось.
9. Затвердити план роботи Басейнової Ради р.Рось на 2011 рік.

 
© 2014. Всі права захищені
Создание сайта: Импреза 
Надіслати лист