тел./факс: (04563)5-26-41, (04563)5-84-21
Кризовий центр БУВР Росі: (096)375-25-39
Київська область, м.Біла Церква, вул.Глиняна 51 В
Розпорядок дня БУВР Росі:
 • Понеділок – П’ятниця
  з 08:00 до 17:00 год.
 • Обідня перерва
  з 12:00 до 13:00 год.


Розпорядок дня Кризового центру БУВР Росі:
 • Без вихідних
  з 08:00 до 20:00 год.
 • Обідня перерва
  з 12:00 до 13:00 год.


Моніторинг якості води на питних водозаборах у 2019 рoцi

Перевищення ОБУВ для рибогосподарських водойм у липні зафіксовано за показниками:

- фосфати: в 1,2 рази – на питному водозаборі м. Корсунь-Шевченківський.

- БСК5: в 1,1 рази - на питному водозаборі м. Біла Церква; в 1,1 рази - в створі питного водозабору м. Богуслав; в 1,1 рази – на питному водозаборі м. Миронівка.

- залізо загальне: в 3,2 рази - на питному водозаборі м. Біла Церква; в 3,7 рази - в створі питного водозабору м. Богуслав; в 3,5 рази – на питному водозаборі м. Миронівка; в 2,5 рази – на питному водозаборі м. Корсунь-Шевченківський.

 

Перевищення значення БСК5 (що підтверджує надходження  органічних речовин рослинного та тваринного походження у воду) у порівнянні із ГДК фіксується на питних водозаборах басейну Росі епізодично. Зокрема у січні та березні-липні 2019 р. це спостерігалося на питних водозаборах м. Біла Церква, м. Богуслав та м. Миронівка (див. рис.1). Впродовж січня-липня показник БСК5 не перевищував ГДК в створі питного водозабору м. Корсунь-Шевченківський.

Випадки перевищення нормативу за вмістом амонію сольового у воді Росі фіксуються, як правило, у середній та нижній течії річки. В січні 2019 року зафіксовано підвищені концентрації даного елементу в створі питного водозабору м. Богуслав. Перевищення ОБУВ для рибогосподарських водойм становило 2,3 рази. У лютому відбувся природній розклад амонію до нітритів у верхній та середній течії річки, але зросла його концентрація в створі Корсунь-Шевченківського водозабору, що є свідченням свіжого забруднення. У березні-липні місяцях перевищення нормативу за вмістом даного елементу в створах питних водозаборів не зафіксовано (рис.2).

Вміст фосфатів у воді річки Рось в створах питних водозаборів наведено на рис.3. У січні-квітні місяцях він не перевищував ГДК, відповідав сезонним коливанням та свідчив про помірний ступінь евтрофікації води Росі. У травні та, особливо, у червні місяцях спостерігається зростання вмісту фосфатів, що пов’язано з випадінням значної кількості опадів, що у свою чергу, призвело до змиву з полів мінеральних добрив. У липні місяці перевищення нормативу за вмістом фосфатів спостерігалося в створі питного водозабору м. Корсунь-Шевченківський.

 

Звертає на себе увагу різке зростання в лютому місяці у воді річки (Білоцерківський, Богуславський та Миронівський питні водозабори) вмісту нітритів. Поясненням цього є природній процес окислення іонів амонію до нітритів за наявності кисню під дією бактерій-нітрифікаторів. У попередньому місяці саме в цих створах спостерігалися високі концентрації амонію сольового. Нітритні іони надзвичайно нестійкі та під впливом інших бактерій надалі окислюються до нітратних іонів. У березні концентрації нітритів в створах всіх водозаборів виявилися нижче норми. В квітні перевищення концентрацій нітритів до 3,1 ГДК спостерігалося в створі питного водозабору м. Біла Церква. Аналогічно до вмісту фосфатів, у травні-червні відбулося стрімке зростання вмісту нітритів в створах питних водозаборів міст Богуслав та Миронівка, внаслідок випадіння значної кількості опадів, що призвело до змиву з полів мінеральних добрив.  - рис.4. Протягом липня вміст нітритів у воді р. Рось в створах питних водозаборів не перевищував нормативних значень.

Вміст кисню розчиненого у воді річки Рось впродовж січня-травня був вищим від мінімально необхідної (для водойм рибогосподарського призначення) величини (6,0 мгО2/дм3 за ОБУВ).

У квітні-травні по окремих створах значення концентрацій досягали 10-13 6,0 мгО2/дм3, що пояснювалося затяжною прохолодною весною, значною кількістю опадів та відносно високою водністю річки. У червні місяці, за спекотної погоди, значному зростанні температури води та активізації гідробіонтів відбулося зниження вмісту кисню у воді, особливо у нижній течії річки. В створі Корсунь-Шевченківського питного водозабору концентрація розчиненого кисню знизилася до 4,8 мгО2/дм3, що є небезпечним для окремих видів риб. У липні місяці за відносно прохолодної погоди відбулося відновлення вмісту кисню у воді річки в створах питних водозаборів.

Значно нижче нормативів впродовж січня-липня місяців 2019 року для місць розташування всіх питних водозаборів залишалися показники концентрацій інших елементів у воді. Їх вміст відповідає сезонним коливанням та свідчить про помірний ступінь евтрофікації річки Рось.

 
© 2014. Всі права захищені
Создание сайта: Импреза 
Надіслати лист